6545
Yaygın adıyla “blog“, esas adıyla “weblog”ların internet alemindeki yerini kısaca incelemeye çalışacağız sizinle. Blogların kullanıma başlanması milenyumun öncesine, 1999 yılına dayanmaktadır. Blogger’ın bu hizmeti vermeye başlamasıyla “weblog” ile tanışmıştır sanal alem.

Blogların bilinirliğini artırması ve kullanım düzeyini yukarılara çekmesi ise 2003 yılının başlarına dayanır. 2003’e girdiğimiz aylarda Blogger’ı satın alan arama motoru Google, araç çubuğuna “Blog This!” tuşunu yerleştirdi. Bu sayede blog daha geniş kitlelere sesini duyurmayı başardı.

Google‘ın blog piyasasına girmesinin ardından, bir başka internet devi olan Yahoo da kendi blog sistemini kurarak blog dünyasına adım attı. Yahoo! 360 adlı blog sistemi çıktığında tarihler 2005′in Mart ayını gösteriyordu. Bu bağlamda Yahoo’nun atılım için biraz geç kaldığını söyleyebiliriz. Çünkü birkaç yıl sonra “sosyal ağlar” farklı bir hal alacaktı…

Blog sisteminden bahsedecek olursak, bilinenin aksine blog tek bir türevden oluşmamaktadır. Kişisel, temasal, kurumsal ve topluluk başlıkları altında toplayabileceğimiz 4 blog türünden bahsedebiliriz. Yaygın kullanım şekli “kişisel” olduğundan dolayı, diğer blog türleri ülkemizde pek bilinmemektedir. Bloglar, sosyal ağlar çeşitlenene kadar hem önemli bir görevi ifa ettiler, hem de kullanıcılarının kalbinde taht kurdular. Uzun yıllar bloglarını uzmanlık alanlarında dolduranlar, yahut keyfe keder yazıp günlük olarak kullananlar oldu. Ta ki facebook ve twitter çıkana kadar.

Şu anda blog kullanımı sona mı erdi? Tabii ki hayır, ama eski havasında olduğunu söylemek de hayalcilik olur…

Genstyle
weblopedi.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s