6545646

Uzun uzun konuşalım dediğimde siz yine bu makaleye göre kısa bir şey düşünmüş olabilirsiniz ama gerçekten oldukça uzun bir yazı ile karşınızdayız. Üzerimden büyük bir yükün kalkmış olmasının verdiği rahatlama ile bir yerde de içimi dökmek klavyeye gaz vermek için tam “1042” kelimelik bir makale yazıyorum size. Şuanda siz orada en son kaç kelime olduğunu yazacağım yerde yani tırnak arasında bir sayı görüyorsunuz ama şuan orada üç nokta var. Oldukça uzun bir yazı olacak (bakalım 1000 kelimeyi geçebilecek miyiz) ama bu konuyu bilse de bilmese de sabredip 5 dakika zaman ayırıp okuyanlara şimdiden çok teşekkür ediyorum. Okumanız bile benim için bir ödül niteliğinde . Yok, ben okumam bana özet geç diyenleri de düşünüp son paragrafı onlara ayıracağım ve çok kısa bir özet geçeceğim. Haydi, çok uzatmadan şimdi yazımıza başlayalım.

Yeni bir site açacağız ve en büyük sıkıntımız ya ne sitesi kursak ya da nasıl bir site kuracağımızı kafamızda netleştirdiysek büyük bir sıkıntı olan domain konusu. Nasıl bir domain alsak, ne alsak, ne boşta, beğendiklerimiz alınmış, hangi kelimeleri kullanmalı, nasıl bir kombinasyon yaratmalı, tescillemek yerine birinden mi alsak, o kişi ucuza mı verir, yoksa öyle çok mu pahalıya patlar gibi birçok soru oluşur kafamızda. Tam aradığımız domaini bulmak tam da işte bu kafama yattı demek oldukça zordur. Belki de günlerce domain bulmak için sürekli düşünürüz. Bu uzun potansiyele sahip yazımızda bu konuyu farklı açılardan değerlendirmek istiyorum.

Öncelikle domain neden sitemiz için bu kadar önemlidir bunlardan bahsedelim. Bir kere bir site açacaksanız domainin gerçekten aklınıza yatmış olması lazım ki sitenize gerçekten zevkle emek verebilesiniz. Çünkü aklınıza yatmayan bir isimle açtığınız site bir süre sonra aklınıza hafif hafif “dur!” sinyallerinin iletilmesine neden olur. Başka projeler yeni siteler açmak için istek hissedersiniz içinizde. Bunun olmaması için işte domain çok önemlidir. Ama ek olarak tabiki de önemli bir sebep şudur ki: “Sitenizi ziyaretçilerinize domaininiz anlatır.” Böyle dedik ama biraz sonra da bahsedeceğimiz gibi illa da çok anlamlı mantıklı bir şey de olması gerekmiyor. Ama mantıklı anlamlı olması bize ne gibi faydalar sağlar dersek öncelikle google aramalarında +1 kazanç sağlayabilir. Örneğin bir oyun sitesi için oyun kelimesi geçmesi, hatta yanında güzel bir kelime ile biçimlendirilmesi sizi bir anda kral yapabilir. Kral yapabilir dedik ilk akla örneğin kraloyun geliyor. Oyun kelimesi çok güzel bir kelime ile de birleştirilmiş ve oyun diye aradığınız zaman büyük avantaj ile karşınıza çıkıyor. İşte flashoyun, hemenoyun, hizlioyun, tekoyun vs. birçok kombinasyon oluşturulabilir. (Tabi bunlarda içeriğin etkisini düşünmüyoruz şimdilik)

Anlamlı bir domain alırken de illaki oyun sitesi için oyun, bayan sitesi için bayan, müzik sitesi için müzik geçecek diye de bir şey yok. Örneğin müzik dinleme sitesi için kullanılan kelime mp3, şarkı gibi kelimeler olabilir. Mp3dinle, sarkidinle gibi domainler de alabiliriz.

Biraz daha direk cümle, yargı içeren domainler yerine alakalı anlamlı ama direk yargı içermeyen domainler de düşünebiliriz. Yine müzik sitesi için örnek verirsek örneğin müzisyen, capella, armoni, tempo, bariton, melodi kelimeleri de kullanılabilir. Burada bu kelimeleri de söylüyoruz ama birçoğu için direk jenerik domain halini yani tek kelime ve “.com”, “.net” uzantıları ile bulmanız imkânsız gibi bir şeydir. Yani boşta bulma imkânınız. Ama en azından bir fikir oluşturalım istiyoruz ve bunların türevlerini düşünerek yani yanına ek, harf, kelime ekleyerek güzel domainler elde edebiliriz. Neyse konumuza geri dönersek dediğimiz gibi konuyla alakalı kelimelerle güzel domainler bulabiliriz.

Çok uzattım belki ama eğer şimdiye kadar sabırla okuduysanız sizden af dileyerek biraz daha okumanızı istiyorum çünkü domain bulmada önümüze çıkan tüm seçenekleri sırayla konuşalım istiyorum. Haydi devam edelim.

Karşımıza çıkan bir seçenek ise anlamlı fakat sitemizle alakası olmayan bir domain bulmaktır. Kuş isimleri, böcek isimleri, genel olarak hayvan tür isimleri, çiçek isimleri, başka bir alandaki bir terim olabilir. Örneğin ben endoplazmikretikulum.com gibi bir domain alıp içine genel blog kurabilirim. Veya güvercin gibi bir ismin geçtiği domaine de müzik dinleme sitesi kurabiliriz.

646546

Son konuşacağımız seçenek ise tüm bunları bir kenara atmak olacak. Yani tamamen anlamsız veya aslında anlamlı ama kullanıcıların bu gizemli anlamını bilmedikleri bir domain de bulabiliriz. Örneğin birçok kişi belki duymuştur ama google’ın adı 10100, yani 1’in yanına 100 adet sıfır koyarak oluşturduğumuz sayının ismi olan googol’dan geldiği söylenmektedir. Yani “google” isim olarak düşünürsek tamamen anlamsız bir kelimedir. Ayrıca bir yerde okuduğuma göre de doğru mudur bilmem Joomla da bilinmedik bir yerli dilinde “haydi!” anlamına geliyormuş. Ne anlama geliyorsa da gelsin anlatmak istediğimiz şu ki tamamen anlamsız bir kelime ile de kendi markamızı yaratabiliriz.

Domainimiz için kelime nasıl bulabiliriz bunlardan bahsettik ama jenerik olarak yani direk tek kelimenin “.com”, “.net” uzantılı halini bulamayacağımızı da söyledik. Bu yüzden bu kelimeler üzerinde bazı oynamalar yaparak güzel bir domain bulabiliriz. Sözcük nasıl ekleyebiliriz birkaç örnek vermiştik. Bunların yanında örneğin bir film sitesi için izle kelimesine “x” harfini ekleyerek izlex gibi bir domain alabiliriz. Haber sitesi için haber kelimesini kullanacaksak haberlerim, haberler, haberden, haberin, haberim gibi eklerle şekillendirmeler yapabiliriz.

Domain oluştururken seçenekler bulurken domain içinde tire yani “-“ kullanmayı pek önermiyorum çünkü pek beğenilmez pek tutulmak pek de akılda kalıcı olmaz. Örneğin sizce kraloyun mu yoksa kral-oyun mu daha güzel daha akılda kalıcı? Ayrıca sayılar da pek kullanışlı değildir. Boş yere sayı eklemek demek aynı doğrultuda boş yere domaini uzatmak anlamına gelir ve aynı şekilde akılda tutmayı zorlaştırıcı bir öğe de diyebiliriz.

Ufak bir paragraf ise domain nasıl olmamalı diye çok kısa bir şeyden bahsetmek istiyorum. Domain tabiki içerikten tamamen alakasız olmamalıdır. Yani çok basit bir örnek ile açıklamak gerekirse bir teknoloji forumuna müzikforum gibi bir isim olmaz. Veya mp3 dinleme sitesine filmizle gibi bir domain de olmaz.

6654654

Bir de uzantılardan bahsetmek gerekirse uzantılardan en çok akılda kalanları .com, .net, .org şeklinde başlamaktadır. Bunun sebebi ise bunların en çok kullanılan domainler olmalarıdır. Ama siz .tk gibi çok ucuz bir domain alarak da çok büyük bir site kurabilirsiniz. Birçok yüzlerce uzantı var ve siz uzantı olarak da aklınıza yatan bir uzantıyı seçmeye özen gösterir. Tabiki istediğiniz ismin .com veya .net uzantısı varsa onlar her zaman çok avantajlıdır.

Evet, yazının başında da bahsettiğimiz gibi bu kadar yazıyı okumak istemeyenler için (ki yazının tamamını okuyanlar da okumasın demiyorum tabiki okusun) kısa ama önemli bir özet geçeceğim. Domain seçerken çok geniş düşünün. Her kombinasyonu her seçeneği aklınıza getirin. Olabildiğince kısa, eklemelerden tire kullanmaktan sayı kullanmaktan uzak durarak, mümkünse anahtar kelimelerimizi içinde içeren (ki içermese de hiç önemli değil neden olduğundan uzun uzun bahsettik) tüm domainleri düşünün. Bunlardan sitenize uyabilecek, söylenişi ve akılda kalması kolay ve en önemlisi aklınıza yatan bir domain seçin. HAYDİ!

Gencstyle
http://www.weblopedi.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s