Her webmasterın hayalidir tabiki dünyanın en büyük sitesini kurmak. Zaten böyle bir hedef olmadan başlanıyorsa bir site kurmaya, en başından yanlış yapıyoruz demektir. O zaman dünyanın en büyük sitesini kurmak için “neler yapılmalıdır” değil “neler yapılmamalıdır!” diye konuşacağız.

fdvvf

Facebook yokken de çokça şahit olduğum şey şuydu ki herkes google dünyanın en büyük sitesi derdi (ki hala en büyük sitesi sayılabilir) ve yüzlerce, binlerce arama motoru açıldı. Herkes kendi sitesine arama motoru kurdu. Ama belki de %90’ı baştan kaybediyordu çünkü google özel arama motorunu kullanıyorlardı yani bir şey ara dediğinizde sizi Google’a yönlendiriyordu. Şimdi de en popüler olan bir başka site ise Facebook. Hazır sosyal ağ scriptleri çıktı ve yine aynı şekilde yüzlerce “Facebook benzeri” site açıldı. Daha doğrusu açılmaya çalışıldı.

Önceki paragrafı açılmaya çalışıldı diye bitirdik. Peki, neden mi? Milyonlarca kullanıcısı olan Facebook artık paha biçilmez bir durum almışken biz neden bunu yapmayalım diyen herkes sosyal ağ açmaya başladı ve bu açılan siteler taklitten öteye hiç geçemedi. Bir şevk bir azim ile haydi biz de yapalım düşüncesi ile yola çıkıldı ama site tutmadığı için bu hayal kırıklıklarına ve sitenin kısa sürede kapatılmasına neden oldu.

“E yazının başında demedin mi dünyanın en büyük sitesi olmayı hedefleyin diye biz hedefleyince neden hayal kırıklığı olsun ki” derseniz de şunu söylemek istiyorum ki dünyanın en büyük sitesi olmayı hep hayal edeceğiz ama bu siteyi taklit ederek değil özgün fikirler geliştirerek yapacağız. Yani farklı olacağız. Hayatımızda Facebook diye bir şey olduğunu google diye bir site olduğunu unutup gözlerimizi kapatıp güzel özgün bir fikir geliştireceğiz. Gerekirse çok basit olsun ama hiç yapılmamış ve potansiyeli olan bir proje olsun. Tabiki bir de inancınız olsun gerisi zaten gelir. Farklı olalım dedik ama tabi şöyle de bir anlayış var farklı olacaksak mesela Facebook kuralım içinde bir de forum olsun. Yani bu da değil. Tamamen bize özgü bu fikir bu proje bizim diyebileceğimiz bir şey olmalı.

HAYDİ ŞİMDİ GÖZLERİNİZİ KAPATIP DÜNYANIN EN BÜYÜK SİTESİ OLACAK OLAN WEB SİTESİNİN TEMELLERİNİ ATIN!!!

Gencstyle
http://www.weblopedi.net

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s