46454

Ünal Aysal, önümüzdeki hafta oynanacak olan Fenerbahçe derbisinden takımın şuanki performansına, yerli transferlerden Reyes transferine kadar çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte Ünal Aysal’ın kendisine yöneltilen sorulara yaptığı açıklamalar;

Geride bıraktığımız Gençlerbirliği maçı ile ilgili olarak ne düşünüyorsunuz?

“Tedbirli bir oyun tarzıydı. Teknik direktörümüz neticeye odaklı bir çalışma üretti. Sonuçtan memnunuz.”

DERBİ İLE İLGİLİ İLK MESAJLAR

“Herkesin emin olmasını istediğim bir şey var; biz Fenerbahçeyi stadımızda layık olduğu şekilde ağırlayacağız. Dosthane bize yakışır, iki büyük takıma yakışır güzel bir maç olacak. Ümit ediyorum iyi oynayan kazanır. Bu kuralı bozmayalım. Burda da iyi oynayan kazansın. Fenerbahçeye de iyi şanslar diliyorum ama biz ekibimize güveniyoruz ve Galatasaray olarak burdan iyi bir netice ile ayrılacağımıza dair içimdeki hisler çok kuvvletli.”

Şuanki lig yarışı içerisnde galatasaray’ın ortaua koyduğu futbolu nasıl buluyorsunuz galatasaray bazı maçlarda sıkıntı yaşıyor siz hem bir futbolsever hemde G.saray kulübü başkanı olarak neler düşünüyorsunuz?

Biz yepyeni bir takım kurduk fakındasınız. 14 yeni transfer, bu takımı bir araya getirmek, beraber oynatmak, bunların çoğunluğu yıldızlar. Alışkanlıkları farklı. Teknik direktör için çok zor bir görev. Teknik direktörümüz bu konuyu başarı ile uyguluyor. Yavaş yavaş oyuncularımız birbirleri ile uyumlu hale geldiler. Ligin başındaki tedirginlikleri durgunluklar yavaş yavaş azalmaya başladı tahmin ediyorum ligin ikinc devresinde çok değişik bir galatasaray seyredeceğiz hepimiz eksiklerimizi de tamamlarsak tahmin ediyorumki maçlar hepimizi mutlu edecek.

Başkanlığa geldiğinizdeki düşündüğünüz galatasaray şuan neresinde takım?

“Geçtiğimiz 3 seneyi hatırlayalım, çok çabuk unutuyoruz hepimiz. Yani bir beşincilik, bir üçüncülük, bir sekizincilikten sonra kaybolmuş bir özgüven vardı önemli olan başarıyı yakalamak için evvela özgüveni yakalamak gerekiyordu benim önceliğimde bu oldu arkadaşlarımla beraber özgüveni nasıl yakalayabiliri düşündük bu ufak ufak olacak bir şey deildi onun içinde toplu transfer programı uyguladık bu transferi mümkün olduğu kadar ekonomik şekilde gerçekleştirmeye çalıştık ve neticedede öyle bahsedildiği gibi çok büyük rakamlar dönmedi ortada. Kendi bütçemiz içinde bu işi bir yerde oturttuk. İkinci devreye girerken, bu devre içerisinde gördüğümüz eksikleri de tamamlayacağız ve Galatasaray uzun süreli başarıyı yakalayacak bir takım haline gelecek.”

“FUTBOLDAN ANLADIĞIMI SÖYLEMEYECEĞİM”

Başkanlığa başlarken ben futboldan çok anlamam daha çok işin işletmesinden anlarım demiştiniz şimdi geldiğimiz noktada futbol size eğlenceli bir oyun olarak iyi geliyor mu ? hem takımınız olarak hemde ülkede oynanan genel futbol açısından

“Ben futbolu çok seviyorum. Seyrediyorum da, eskiden de seyrederdim ama futboldan anladığımı hiçbir zaman ve önümüzdeki 3-4 sene içerisinde de söyleyemeyeceğim çünkü bu çok uzun süre kazanılması gereken bir bilgi, bir deneyim. Hergün bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum ama hiçbir zaman heralde sizin karşınıza oturup, “Ya şu şöyle olmasaydı, bu penaltı değildi” falan bunu konuşacak birisi değilim.”

Peki arkadaş sohbetleri sırasında hiç fikrinizi belirtmiyormusunuz?

“Bu konulara girmem. Ben çalıştığım ekiplere güvenme alışkanlığını edindim seneler içerisinde. Hakemlere güvenmemiz lazım. Federasyona güvenmemiz lazım. Ekibimize güvenmemiz lazım. Teknik direktörümüze güvenmemiz lazım.Eğer bu insanlara güvenmiyorsak, zaten güvensizlik hissi içerisinde başarıyı yakalayamayız. Her şeyden evvel bunu yakalamamız lazım. Taraftarımızdan da benim bütün beklentim bize güvenmeleri, takımlarına güvenmeleri, başarıyı bu şekilde yakalayabilmemiz.”

“Halkta yanlış bir intiba var. Bir futbol kulübünü yöneten insanın futbolu çok iyi bilmesi gerektiği zannediliyor.Bugün artık futbol kulüpleri çok büyük şirketler, çok büyük kurumlar. Bu kurumları yönetmek başka bir profesyonel bilgi gerektiriyor. Futbol bunun bir parçası yani, buzdağının yukarıda görünen tepesi gibi diyelim. Ama o tepeyi taşıcayak asıl vücut suyun altında o görünmüyor.Bunun mali, idari, hukuksal, bir sürü parçası var. Bütün bunları birleştirip, bir mozaiği tablo haline getirmek yöneticilerin birinci görevi. Futbolda bunun bir parçası. Siz futbol kısmını hakikatten futbolu bilen yöneticilere emanet ettiğiniz vakit, zaten onlar görevini yapacak, siz görevinizi yapacaksınız. Trenin bütün vagonlarını birbirine birleştirip lokomotif tarafından çekilmesi gibi fonksiyonel bir alet ortaya çıkacak. Bugün yapmaya çalıştığımız bu Galatasaray’da.”

“BİRBİRİMİZİ PEK TANIYAN YÖNETİCİLER DEĞİLDİK”

Sezon başında bazı yöneticilerin bazı açıklamaları olmuştu ve sizde gerektiği zaman ben bununla ilgileneceğim demiştiniz. Son zamanlara baktığımız zaman Galatasaray camiasında tek bir ses var. Bu konuda Ünal Aysal devreye girdi mi? yoksa kendiliğinden otokontrol olarak böyle bir şey mi oldu?

“Şimdi bir uyum süreci dediğiniz şey her şeyde var. Futboldaki gibi yöneticiler için de bir uyum süreci var. Biz de birbirimizi pek iyi tanıyan yöneticiler değildik. 16 kişiyiz benimle beraber. Arkadaşlarımızın hepsi eşit haklara sahip. Çok demokratik bir ortam içerisinde çalışıyoruz. Özellikle ben bunu çok seviyorum, böyle olmasını istiyorum çünkü herkesin deneyimini bireysel olarak topluma kazandırmak zorundayız ancak o zaman gerçek grup değerlerini yakalayabileceğiz diye düşündüm ve hala da böyle düşünüyorum. Arkadaşlarımda bu olgunluğu zaman içerisinde kendi kültürleri ile yakaladılar. Yavaş yavaş bizde uyumlu bir takım olduk.”

1.5 ay önce katıldığınız bir televizyon programında “şuan beni heyecanlandıran biraz Melo, onun dışında bir futbolcu yok” ifadeniz vardı. O arada geçen süre içerisinde Galatasaray’da sizi heyecanlandıran isim oldu mu?

“O zaman bunu bir kritik olsun diye söylemedim. Soruyo tarafsız bir cevap verebilmek için söylemiştim ve gerçektende öyle düşündüğüm için söyledim. Şimdi bana tekrar aynı soruyu sorduğunuz zaman Melo’nun dışında bir iki futbolcu daha sayabilirim ama bütün takım beni heyecanlandırdığı zaman başarıyı yakalayacağımıza inanacağım. Biraz zaman gerekiyor.”

“REYES’İ İSTERSEK YARIN TRANSFER EDEBİLİRİZ”

Devre arasında bir transfer yapılacak mı? Fatih Terim size bu konuda bir rapor iletti mi? Birçok isim yazılıyor ve bunların başında da Atletico Madridli Reyes geliyor. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

“Ben bazen bakıyorum basın bizden çok ilerde. Geçen gün Fatih hocaya da onu söyledim ben dedi ki; ‘basında çıkan haberler senden mi çıkıyo, benden mi çıkıyo nerden çıkıyo’ O da; ‘benim de çoğundan haberim yok’ dedi. Kendi aramızda gülüştük. Doğru bir takım ciddi çalışmalarımız var. İkinci devreye girerken, muhakkak 1, 2 gerekirse 3 oyuncu devreye sokacağız. Bu zaten bizim şuandaki bir kararımız değil. Lige başlarken böyle düşündük. ‘Dedikki; bu kadar adamı şimdiden almayalım zaten 14 kişi aldık.’ Önümüzdeki şu bir devreyi geçelim, bu devre içerisinde eksiklerimizi daha rahat görürüz. Hakikatten de iyiki de almamışız çünkü o zaman düşündüğümüz yerlerde değil, bambaşka yerlerdeki açıklarımız ortaya çıktı. Onları telafi edebilecek en iyi elemanları koymaya çalışacağız. Hocanın kafasında bir takım isimler var. Benim kafamda sağdan soldan danışmanlarımdan gelen isimler var. Ama bizde sistem olarak hocanın onay vermediği bir oyuncuyu almamız mümkün değil. Ben başkan olarak zaten böyle bir şeyin altına imzamı da atmam. Onun için hocamız illa kimi isterse, arkadaşlarımız gidip pazarlığını yapıp o adamı alacaklar. Reyes olayına gelince, evet doğru bir görüşmemiz oldu ama ilk defa değil. Reyes bizim Ujfalusi ile birlikte getirmek istediğimiz bir oyuncuydu. O zaman Atletico Madrid’te kabul etmişti ama Reyes heralde Türkiye’yi tanımadığı için böyle bir çekingen davrandı. Bugün Reyes’in bu tavrı biraz daha değişmiş durumda ama bizim hocanın Reyes bölgesinde birine şuan ihtiyacı varmı orası ayrı mesele. Olay Fatih hocanın kararına bağlı.”

Atletico Madrid ile ilgili olarak bir bonservis sorununuz varmı bu transfer hakkında? Arda’nın bonservisinden geriye kalan miktarı ödeyebileceğiniz gibi bir şeyler söyleniyordu. İstediğiniz zaman Reyes’i transfer edebilirmisiniz?

“Tahmin ediyorum yarın ederiz yani. Orda bi sorun olmaz ama Reyes’in bedeli ile Arda’nın bedeli farklı. Reyes’in bedeli Arda’nın bonservisinin üçte biri kadar.”

“ARDA’NIN GİTMESİ TAKIMDA BİR BOŞLUK YARATTI”

Arda’nın gönderilmesi sizde bir huzursuzluğa neden olmu mu?

“Yok olmadı. Özellikle yönetimde hiç olmadı. Hocanın tabi hazır bir elemanını kaybettiği için bir takım hoşnutsuzluğu olabilir ama o kadar kararlıydı ki Arda gitmek için; Arda’nın önünde durmamız doğru olmazdı. Kulübede para getirdi Arda. Kulüp için başarılı bir transfer oldu. Keşke bütün oyuncularımız bizden ayrılırken aynı başarı ile bize hizmet etseler. Onun için tahmin ediyorum sonunda mutlu bir sona eriştik. Gayet tabi Arda’nın gitmesi takımda bir boşluk yarattı ama bu boşluğu kapatacağız.”

Transfer için düşündüğünüz isimlerden yurt içinden olan var mı?

“Var. Özellikle biz Türk oyuncuları çok istiyoruz takımda. Özellikle hocanın da eğilimi bu yönde. Bende bunu çok destekliyorum. Ancak eksiklerimizi içerden tamamlayamazsak, dışardan o takviyeyi yapacağız. Ama önceliğimiz yerli oyuncular.”

Keita ile ilgili bir girişiminiz varmı? Yada Fatih Terim’in raporunda bu isim mevcutmu?

“Şuanda yok. Raporda da yok. Biz Keita ile biliyorsunuz mevsim öncesi ilgilendik. Ama orda karşı tarafta bir karar değişikliği oldu. Hatta bir yere de gelinmişti. Ondan sonra da bir gayri ciddi bulduğumuz için devam etmedik. Şuanda Keita kendi takımında oynuyor zaten.”

Amrabat’ı nasıl buluyorsunuz?

“Amrabat iyi bir oyuncu. Hocaya o konuda katılıyorum ama Amrabat şuanda Kayseri’nin oyuncusu ve Kayseri’nin onayı olmadan biz böyle bir teşebbüse girmeyiz ve biz Kayseri’ye de böyle bir talepte bulunduk ama menfi cevap aldık. Kayseri’nin fikri değişirse, Kayseri ile oturup Amrabat konusunda bir neticeye varmak isteriz.”
“HAMİT ALTINTOP HER ZAMAN LİSTEMİZDE”

“Sağ bek, sol bek, orta saha ve forvet için görüşmelerimiz yurt dışında sürüyor. Hamit Altıntıop her zaman bizim listemizde. Şu an için çok iyi bir takımda oynuyor. Oradan ayrılmak isterse takımda görmek isteriz.”

PLAY-OFF AÇIKLAMASI

“Play-off’u hiçbir zaman desteklemedim. Bu sistem küçük ve az takımlı ülkelerin sistemi. İnşallah devam etmez. Eski alışkanlıkların değişmesi taraftarı değilim. Play-off kararını Futbol Federasyonu aldı. Kulüplere danışmadılar. Bir gecede alınan bir karar bu. Federasyonun görevi Türk takımlarını en iyi şekilde hazırlayıp Avrup’ya çıkartabilmek ve burada tutmak. Doğru olan buysa; karara destek veririz. Derbilerde deplasmana seyirci götürmeme kararı kısa vadede geçerli. Daha sonra yine oturup konuşacağız. Seyirci uygulaması play-off’ta kalkabilir.”

MELO KONUSU
“Felipe Melo’dan şu andan memnunuz ancak bir karar vermek için erken. Kendisini biraz daha gözlemlemeliyiz. Son oynanan Beşiktaş maçında belli belirsiz bazı harekerler oldu ve biz bu hareketleri tasvip etmiyoruz. Bu şekilde hareketler Galatasaray camiasına yakışmaz ve bu olaylar bir kez daha tekrarlanırsa Melo’nun karnesine ciddi anlamda kötü bir not olarak düşer. Ancak Melo ufak tefek bazı olaylara rağmen şu ana kadar Galatasaray camiasına yakışır bir şekilde davranıyor ve bundan sonra da kendisinden olumlu davranışlarını sürdürmesini bekliyoruz.
Şu anda Juventus ile bir görüşmemiz olmadı. Sezon sonu geldiği zaman Fatih Terim’in raporu doğrultusunda bir talebimiz olabilir ancak konuşmak için çok erken. Biz tabii ki de Melo ile devam etmek istiyoruz”
AYSAL’IN HAYALİNDEKİ FORVET
Benim hayalim Hakan Şükür’den beri gelişen, Hakan Şükür’ün yerleştirdiği Türk forvet. Bugünkü ortamda böyle bir şansımız yok. Bu nedenle dışardından forvet almanız gerekiyor. Gol yemeyecek adam bulduk da gol atacak adam bulamadık. Herkes gol ataıyor ama santrafora ihtiyacımız var. Listemizde isimler var. Fakat santrafor transferi yapmak çok zor. Çok para isteniyor, birçok istek oluyor. Bu konuda özel isim veremeyeceğim. Benim gönlümden geçen forvet transferi yapmamız yönünde. Fakat hocam buna gerek yok derse almayız.
KARTLAR

Galatasaray’ın son dönemde kart gören oyuncu sayısındaki artışa değinen Aysal, şu ifadeleri kullandı:

”Ben son kartların bilinçsizlikten kaynaklandığını düşünüyorum. Elmander, kötü niyeti yoktu. Yukarıya bakarken, ayağı görmedi, bastı, kırmızı kartı gördü. Maçlara bakın hiç bir tanesinde böyle bir hareketi yapan oyuncu değil. Engin ise çok güzel bir maç sergiledi ama Anadolu çocuğu. Kaleci biraz itelediği vakit o reaksiyonu saniyenin yarısı kadar zamanda verdi. Bu gençlerin yapısında var. Bunu biraz mazur görmemiz lazım ama bunu mazur göremiyoruz. Üzülsek dahi cezalarını vermek durumunda kalıyoruz.”

ŞİKE SORUŞTURMASI

Şike iddialarına ilişkin iddianamenin hazırlanmasının sürecin hızlanması açısından memnuniyet verici olduğunu ifade eden Aysal, ”Beklenen bir gelişmeydi. Sürpriz değil. İddianame hatta biraz da gecikti diyebiliriz. Çünkü futbolun herhangi bir soru işaretine tahammülü yok. Futbol canlı bir olay ve yaşayan bir organizma. Bunun üzerine bir gölge düştüğü vakit futbol futbol olmaktan çıkıyor. Bu yıl sene başından beri ne seyircide ne oyuncularımızda alıştığımız şekli göremiyoruz” dedi.

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da hapis cezalarının çok yüksek olduğunu ifade eden Aysal’a Aziz Yıldırım için 138 yıla kadar hapis cezası istenmesinin hatırlatılması üzerine Aysal, ”Hepsini topladığınız vakit oraya gidiyor ama Türkiye’de 138 sene hapis cezası yemiş kimse de yok, onu da hatırlatalım ama 15 sene olsun, o bile fazla. Futbol bir oyun. Ceza verilmesin diye bir düşüncemiz yok. Suç varsa ceza olmalı. Ceza caydırıcı olmalı ama insani boyutlar içinde ve suça orantılı bir ceza olmalı” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yasayı veto etmesinin yanlış bir hareket olarak değerlendirmediğini de kaydeden Aysal, ”Açık söyleyeyim Cumhurbaşkanımızın yasayı veto etmesi, yanlış bir hareket değil, doğru bir hareket, yerinde bir hareket. İlk yasa çıkartıldığında aceleye getirilmiş yanlış bir yasa var. Bugün ona itirazımız olarak yeniden acele ederek yepyeni bir yasa çıkartıyoruz, ki ikisi de hatalı. Cumhurbaşkanımız, ‘Yasayı değiştirelim ama bunu oturalım doğru dürüst araştıralım, doğrusunu bulalım onu çıkartalım, aceleye getirip yanlış bir iş yapmayalım’ diyor” şeklinde konuştu.

Sercan Yıldırım’ın şike iddialarına yönelik yürütülen soruşturmada isminin geçtiğini yeni öğrendiğini dile getiren Aysal, ”Pırıl pırıl bir delikanlı. İnşallah bu badireden kurtulur. Statlara giremeyeceği yönünde bir tebligat ulaşmadı” dedi.

Suçu ispatlanana kadar kişinin masum sayıldığını ifade eden Aysal, tutuksuz yargılama yapılmasının daha insani olacağına inandığını da sözlerine ekledi.

Aysal, basketbol için bir spor salonu yapılmasını da öncelikli hedefler arasına aldıklarını da dile getirdi.

Sporx.com ve AA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s